تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

به بهانه تخریب مسجد شیخ یوسفعلی

  بازهم شاهد شاهکاری دیگر از برخی خواص در سایه سنگین سکوت و بی توجهی مسئولین فرهنگی شهر بودیم. تخریب مسجد شیخ یوسفعلی از آثار باستانی دوره قاجار که شاهد حوادث بسیاری در این شهر پرحادثه بوده است. هرچند قبل از تخریب کامل این اثر تاریخی برخی از دوستداران فرهنگ این دیار فعالیت هایی در راستای جلوگیری از این اثر تاریخی کردند ولی هرچه بیشتر تلاش کردند، کمتر نتیجه گرفتند.
  گویی در این شهر فرهنگ و تاریخ و صد البته هویت شهر که جزئی از هویت خودمان است، تنها چیزی است که از اهمیت برخوردار نیست. شاهد این مدعا شکایت از میراث فرهنگی است که در نهایت منجر به حذف و خروج دو اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی است. ممکن است موافقان این عمل بگویند که این آثار وقفی است و نباید اداره آن به دست میراث فرهنگی سپرده شود. اما آیا این موقوفات جزو هویت ما نیست؟ آیا این موقوفات جزو آثار تاریخی و فرهنگی شهر محسوب نمی شوند؟ آیا نمی شد با حفظ این اثر و یا دیگر آثار به هدف مورد نظر موافقان دست یافت؟
  مسجد شیخ یوسفعلی به مدت هشت سال در فهرست آثار ملی ثبت شد و اقداماتی توسط میراث فرهنگی در راستای احیا و بازسازی این مسجد انجام شد. موجب شادمانی فرهنگ دوستان بود که تعداد آثار ملی ثبت شده فرهنگی و تاریخی شهرمان رو به افزایش است اما بی خبر از اقدامات تلخ متولیان آثار فرهنگی و تاریخی موقوفه که برای تخریب بنا کمر همت را بستند.
  بنا بر اظهارات رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان تربت حیدریه، مرحوم شیخ یوسفعلی یک باب مسجد و یک حوزه علمیه را ساخته و وقف کرده است. حوزه علمیه که در کنار مسجد بوده بنا به دلایل نامعلوم تخریب شده ولی مسجد باقی مانده است.همچنین زمین جنب مسجد وقف مرحوم میرزا علی اکبر تربتی است که آن را وقف احداث حوزه علمیه و احداث چندین باب مغازه که درآمد حاصل از مکان های تجاری صرف مخارج حوزه علمیه و موقوفات گردد.
  نکته ای قابل تامل در این خصوص....(ادامه مطلب)


  این مطلب تا کنون 48 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 12 شهريور 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : آثار ,مسجد ,فرهنگی ,تاریخی ,تخریب ,حوزه ,حوزه علمیه ,میراث فرهنگی ,تخریب مسجد ,فهرست آثار ,
  به بهانه تخریب مسجد شیخ یوسفعلی

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 4 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55472
 • تعداد مطالب :149378
 • بازدید امروز :339729
 • بازدید داخلی :20185
 • کاربران حاضر :137
 • رباتهای جستجوگر:644
 • همه حاضرین :781

تگ های برتر